Paracetamol+C ratiopharm 500/20mg 20 poretablettia
Lääke

Paracetamol+C ratiopharm 500/20mg 20 poretablettia

Ei varastossa
Tuotetta ei juuri nyt ole haluamaasi määrää varastossamme, toimitusaika voi olla 1-2 arkipäivää normaalia pidempi.

9,22


Käytettävissä olevat toimitustavat: Länsikeskuksen apteekin noutolokero, Postin noutopisteet, DB Schenker noutopisteet, Matkahuollon noutopisteet, Postin toimitus kotiovelle, Pikatoimitus kotiin Turun alueella, DB Schenker Kotiintoimitus


Paracetamol+C ratiopharm on tarkoitettu vilustumissairauksiin ja influenssaan liittyvien kiputilojen kuten lihas- ja nivelkipujen sekä päänsäryn lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen. Sen vaikuttava aine parasetamoli ei ärsytä ruuansulatuskanavaa.

Paracetamol+C ratiopharm sisältää myös C-vitamiinia, joka lyhentää vilustumisoireiden kestoa ja korjaa flunssan aikana lisääntynyttä C-vitamiinin tarvetta.


Käyttö ja annostus


Aikuiset ja yli 12-vuotiaat lapset (>40 kg):
1-2 poretablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä.

Yli 3-vuotiaille lapsille:
17-25 kg: 1/2 poretablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä
25-32 kg: 1/2-1 poretablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä
25-42 kg: 1 poretabletti korkeintaan kolme kertaa päivässä

Poretabletti liuotetaan lasilliseen vettä. Avatun tuubin kestoaika on 9 kuukautta.

Huomioitavaa


Lue pakkausselosteesta lisää ja ota tarvittaessa yhteyttä asiakaspalveluumme tai lääkäriisi.

Paracetamol+C ratiophamin raskaudenaikaisessa käytössä on syytä varovaisuuteen ja erityiseen huolellisuuteen. Lue lisää pakkausselosteesta.

Lue pakkausselosteesta lääkkeen yhteisvaikutuksista muiden lääkkeiden kanssa sekä haittavaikutuksista.


Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä



 

Paracetamol+C ratiopharm 500/20mg 20 poretablettia Tuotteen lisätiedot

Vaikuttava lääkeaine Parasetamoli ja askobiinihappo (C-vitamiini)

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Kipuun ja vilustumiseen, Ratiopharm