PARASETAMOLI YA 500 mg tabletti 1 x 300 kpl
Reseptilääke

PARASETAMOLI YA 500 mg tabletti 1 x 300 kpl

Saatavuus ei ole taattu. Toimitusaika 2-4 arkipäivää, jos tukkuliike pystyy toimittamaan tuotetta.

11,74
Vain kirjautuneet asiakkaat voivat tilata tämän tuotteen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään tai rekisteröidy käyttäjäksi.
Reseptilääke
Korvattava
Peruskorvaus 40 %

Vaikuttava aine

parasetamoli

Käyttötarkoitus

Kivunlievitys ja kuumeen alentaminen. Lääkettä käytetään mm. päänsärkyyn, lihassärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin ja nivelrikon aiheuttamiin kipuihin.

Annostus

Reseptillä lääkärin ohjeen mukaan.

Itsehoidossa pakkauksissa olevien annostusohjeiden mukaan. Aikuisilla annostus on 500–1000 mg 1-3 kertaa päivässä. Annos lapsille on 15 mg/painokilo korkeintaan 3 kertaa päivässä. 
Yli 4-vuotiaille lapsille 17 – 25 kg 250 mg korkeintaan 3 kertaa päivässä, 25 – 32 kg 250 – 500 mg korkeintaan 3 kertaa päivässä sekä yli 32 kg 500 mg korkeintaan 3 kertaa päivässä. Alle 4-vuotialle lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Lääkkeen ottaminen

Tabletti niellään vesilasillisen kera. Tabletin voi jakaa yhtä suuriksi annoksiksi.

Vaikutustapa

Parasetamoli vaikuttaa keskushermostossa lievittäen kipua ja alentaen kuumetta. Ei kuulu tulehduskipulääkkeisiin.

Haittavaikutukset

Haittavaikutukset ovat harvinaisia, kun noudatetaan lääkärin määräämää tai pakkauksessa suositettua annostusta.

Parasetamoli voi vaurioittaa maksaa, jos kerralla otetetaan huomattavan suuri annos tai jos suositettua suurempia annoksia käytetään pitkään. Yliannostusriskin välttämiseksi tulee varmistaa, etteivät muut samanaikaisesti käytössä olevat lääkkeet sisällä parasetamolia. Runsas alkoholin käyttö lisää maksavaurion riskiä.

Raskaus ja imetys

Valmistetta voi tilapäisesti käyttää myös raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä.

Säilytys

Lääke ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita, joten voidaan säilyttää huoneenlämmössä alle +25 asteessa.

Ulkonäkö

Valkoinen tai luonnonvalkoinen, kapselinmuotoinen tabletti (7 x 15 mm), jossa on jakoura toisella puolella.

Selaa tätä tuoteryhmää: PARASETAMOLIA SISÄLTÄVÄT KIPU- JA KUUMELÄÄKEET
© 2019 Lääketietokeskus