PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabletti 1 x 100 fol
Reseptilääke

PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabletti 1 x 100 fol

Saatavuus ei ole taattu. Toimitusaika 2-4 arkipäivää, jos tukkuliike pystyy toimittamaan tuotetta.

3,59
Vain kirjautuneet asiakkaat voivat tilata tämän tuotteen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään tai rekisteröidy käyttäjäksi.
Reseptilääke
Korvattava
Peruskorvaus 40 %
Viitehinta: 4,60 €

Vaikuttava aine

parasetamoli

Käyttötarkoitus

Kivunlievitys ja kuumeen alentaminen. Lääkettä käytetään mm. päänsärkyyn, lihassärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin ja nivelrikon aiheuttamiin kipuihin. Valmiste sopii lapsille ja henkilöille, jotka ovat yliherkkiä asetyylisalisyylihapolle.

Annostus

Reseptillä lääkärin ohjeen mukaan.

Itsehoidossa pakkauksissa olevien annostusohjeiden mukaan. Aikuisilla ja yli 12 vuotiailla lapsilla (>40 kg) annostus on yleensä on 500–1000 mg 1-3 kertaa päivässä. Parasetamolin maksimiannos aikuisilla on 3000 mg päivässä. Lapsilla annos suhteutetaan painoon, tavallisesti 10-15 mg/kg 3 kertaa vuorokaudessa. Vuorokauden kokonaisannos ei tule ylittää 45 mg/kg. Alle 4-vuotiaille lapsille suositetaan peräpuikkoja.

Lääkkeen ottaminen

Tabletti niellään vesilasillisen kera. Tabletin voi jakaa yhtä suuriksi annoksiksi.

Vaikutustapa

Parasetamoli vaikuttaa keskushermostossa lievittäen kipua ja alentaen kuumetta. Ei kuulu tulehduskipulääkkeisiin.

Haittavaikutukset

Haittavaikutukset ovat harvinaisia, kun noudatetaan lääkärin määräämää tai pakkauksessa suositettua annostusta.

Parasetamoli voi vaurioittaa maksaa, jos kerralla otetetaan huomattavan suuri annos tai jos suositettua suurempia annoksia käytetään pitkään. Yliannostusriskin välttämiseksi tulee varmistaa, etteivät muut samanaikaisesti käytössä olevat lääkkeet sisällä parasetamolia. Runsas alkoholin käyttö lisää maksavaurion riskiä.

Raskaus ja imetys

Valmistetta voi tilapäisesti käyttää turvallisesti myös raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä.

Säilytys

Ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita, joten voidaan säilyttää huoneenlämmössä alle 25º:ssa.

Ulkonäkö

Valkoinen, pyöreä, kaksoiskupera tabletti, jossa jakoura toisella puolella, halkaisija 12 mm.

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PAMOL 500 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 4,10 4,60 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
3,89 €
PANADOL NOVUM 500 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 4,10 4,60 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
3,89 €
PARA-TABS 500 mg tabletti 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 4,10 4,60 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
3,89 €
PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabletti 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 3,59 4,60 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
3,59 €
ROLOD 500 mg tabletti 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 4,10 4,50 € Ei korvattava
PARAMAX RAP 500 mg tabletti 1 x 100 kpl
(Reseptilääke)
1 x 100 kpl 4,10 4,60 € Korvattava
3,89 €
126532 Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: PARASETAMOLIA SISÄLTÄVÄT KIPU- JA KUUMELÄÄKEET
© 2019 Lääketietokeskus